Новини бібліотеки

28.04.2021

Вікторина

27.04.21


НЕЗВИЧАЙНІ БІБЛІОТЕКИ СВІТУ



26.04.21
СВІТ ПРО ЧОРНОБИЛЬ ПАМ'ЯТАЄ
26 квітня 2021 року виповнюється 35 років з моменту страшної техногенної катастрофи й величезної екологічної трагедії світового масштабу на Чорнобильській АЕС. За унікальністю структури поширення одна з найстрашніших катастроф в історії людства, у результаті якої було порушено традиційний уклад життя багатьох населених пунктів, тисячі людей зазнали негативного впливу на здоров’я.


22.04.21

Читаймо разом ! Казки про Великдень.





 
21.04.21

Всесвітній день творчості

 та інноваційної діяльності




Знання потрібні людині, щоб жити. Щоб життя було приємним, зручним, комфортним та максимально безпечним. Такі знання набуваються нами через закладений в нашій природі творчий процес. Він дозволяє створювати щось унікальне і корисне, що часто породжує справжні інновації, а вони в свою чергу дозволяють нам вирішувати ті завдання, які ставить перед нами завжди мінливий неповторний поточний момент.
Так, «творчість дозволяє собі багато помилятися, але мистецтво знає, які з цих помилок слід зберегти» - сказав якось Скотт Адамс.
Без творчості та інновацій життя набуває вельми неприємного відтінку, адже течія життя передбачає освіжаюче його оновлен
Кожен момент часу, як і кожна в нашому світі людина, - унікальний. Унікальні завдання легше і ефективніше вирішувати за допомогою унікальних підходів, а вони можуть бути результатом лише природного творчого процесу.
Як показує практика і численні дослідження, суспільство починає програвати, коли робить ставку на закріплення вже відомих знань за рахунок розвитку творчого потенціалу. І це стосується в першу чергу системи освіти.


Вперше цей день відзначався в більш ніж 50 країнах миру 21 квітня 2002 року. У 2017 році за підтримки Генеральної асамблеї ООН Всесвітній день творчості та інноваційної діяльності став офіційним міжнародним заходом.
Давайте використовувати Всесвітній день творчості та інновацій, щоб зміцнити наш власний потенціал для створення нових ідей, нових рішень, нових дій та нових результатів.
Для ефективного використання вільного часу під час карантину запропонуйте вашій дитині заняття, які сприятимуть її інтелектуальному  та творчому розвитку.
В цьому вам допоможуть книги:



20.04.21




23 квітня - доленосна для світової літератури дата. У цей день народились такі видатні письменники, як Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник, а також померли такі літературні велетні, як Мігель де Сервантес Сааведра, Вільям Шекспір, Інка Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський. Тому природно, що саме цей день, за пропозицією Міжнародної Асоціації Книговидавництв, був обраний Генеральною конференцією ЮНЕСКО Всесвітнім днем книги, а за пропозицією Російської Федерації у формулювання було додано і авторське право.

Таким чином, починаючи з 1995 року, 23 квітня майже у 200 країнах світу святкується Всесвітній день книги і авторського права. Своїм святом цей день вважають автори, видавці, вчителі, бібліотекарі та всі, хто причетний до книжкової справи.

Цікаві факти про книги, письменників та читачів

1. Усе життя в книзі. Найдовша біографія у світі, видана в книгах — це біографія Вінстона Черчилля. Відомого британського політичного діяча. Про нього видано 22 томів біографії.

2. Найпопулярніший у світі автор — письменниця Агата Крісті. Її книги перекладено 44 мовами, розпродано понад двома мільярдами примірників. Книги Агати Крісті поступаються популярністю лише Біблії.

3. Коли починати читати? За результатами досліджень було виявлено, що не варто довго чекати: уже в 4 роки дитину слід вчити читати, адже в цей час вона добре сприймає нову інформацію. А от тим, хто вчиться після 6 років — засвоювати уроки буде вже складніше.

4. Існує підвид клептоманії, який називається бібліоклептоманією. Це коли людина має потяг до крадіжки виключно книг! Чоловік Стівен Блумберг — є одним із найбільш відомих людей, з таким розладом. За своє життя він вкрав понад 23 тисячі книг. Та не простих, а радісних видань, загальною вартістю у 20 мільйонів доларів.

5. Google вирахував загальну кількість усіх книг на Землі, що були відомі людству. Рахувались художні твори, публіцистика та наукові роботи. Разом їх виявилось: 129 864 880. Тож перейматись про те, що не вистачить цікавих книжок на все життя — не варто. Скоріше життя не вистачить, щоби прочитати навіть 1 % з написаних книг.


15.04.21

Всесвітній день мистецтва

15 квітня проводиться Всесвітній день мистецтва. Ці квітневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

World Art Day - міжнародне свято образотворчого мистецтва. Воно було ініційовано Міжнародною асоціацією мистецтв International Association of Art (IAA/AIAP), партнером ЮНЕСКО, для підвищення обізнаності про творчу діяльність у всьому світі.
Перший Всесвітній день мистецтва пройшов 15 квітня 2012 року. Дата свята обрана на честь дня народження Леонардо да Вінчі, як символу миру в усьому світі, свободи слова, терпимості і братерства, свідоцтва про вплив витончених мистецтв на інші області і сфери нашої діяльності.
Якщо вам цікава тема мистецтва, завітайте до шкільної бібліотеки та дізнайтеся про світові шедеври живопису, архітектури, музики.




22.01.21

Запрошуємо до акції! 


До уваги
педагогічної і бібліотечної спільноти,
всіх інтернет-читачів! 

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVTYPH8GsD_Bxvt7PNm3RFZ4K4vzpNGddFPsaRAYO1DJh5kIO_SoYbx9MwemcoUmgdNbPXfis3ZaUFd_u1e0wkMr3ljTtuhIdq4aUFTDT5XwTfuxmigEK7LQWxf3UT2P0rs-8ydNj_Bes/w140-h111/LesyaUkrainka.png

До 150-річчя від дня народження видатної української письменниці, найвідомішої жінки давньої та сучасної України Лесі Українки оголошується проведення мережевої акції "Вічно живий голос!".

Термін проведення: з 1 по 28 лютого 2021 року на платформі ЗапоВікі. (http://zw.ciit.zp.ua/index.php/Акція_"Вічно_живий_голос!")

Організатор акції: Комунальний заклад "Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти" ЗОР 

Координатор: Людмила Крижко, методист КЗ "ЗОІППО" ЗОР 

Якщо твори Лесі Українки знаходять відгук у вашій душі,
тоді ця акція для ВАС!

ЗАПРОШУЄМО ДО АКТИВНОЇ УЧАСТІ!!!


19.01.2021

Хрещення Господнє

Хрещення Господнє
Хрещення є одним з найважливіших церковних свят. В цей день Іоанн Хреститель хрестив Ісуса в річці Йордан. Ісус Христос прийшов до нього з Галілеї. Коли Іоанн побачив Його, то, впізнавши у Ньому Месію, спочатку хотів утримати Ісуса, кажучи: мені потрібно хреститися від Тебе, чому Ти приходиш
до мене? Але Ісус відповів йому: облиш зараз, бо так належить нам виконати усяку правду. Тобі Іоанн допустив Його. І, хрестившись, Ісус в той же час вийшов з води, - і, відкрилися Йому небеса, і побачив Іоанн Духа Божого, Який сходив, як голуб, і опускався на Нього. (Мф. 3:13-16)
Згідно християнського віроучення саме після Хрещення Ісус почав освічувати людей, осяюючи їх світом істини.
У західній церкві свято отримало назву Богоявлення, оскільки під час Хрещення Ісуса відбулося особливе явлення всіх трьох ликів Бога: Бог Отець з небес свідчив про Сина, що хрестився і Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Ісуса, підтверджуючи таким чином Слово Отця.
У католиків центральним змістом свята Богоявлення є церковне сказання про поклоніння новонародженому Ісусу язичницьких королів – волхвів Каспара, Мельхіора і Валтасара, що прийшли з дарами у Віфлієм. В пам’ять про явлення Христа язичникам і поклонінні трьох королів в костелах відбуваються подячні молебні, Христу як Царю приноситься в жертву золото, як Богу – ладан, як людині – мірра. Свято Богоявлення отримало також назву Festum magorum (Свято волхвів) або Festum regum (Свято царів).

Сьогодні День народження 

Едгара Аллана По

Едгар Аллан По – один з найзагадковіших і дивних письменників XIX століття. Його твори донині розбурхують свідомість читачів і критиків. Але не менш цікавлять шанувальників творчості Едгара По секрети його життя і таємниці його смерті. Письменник був дуже ексцентричною і незвичайною людиною, і його життя також повністю відповідало цим епітетам. І навіть після смерті письменника навколо нього продовжують відбуватися дивні й загадкові події. Одна історія про таємного шанувальника, який щорічно відвідує могилу письменника в день його народження, гідна місця в пантеоні його оповідань.

Едгар По є представником американського романтизму. У той час, коли ця літературна течія вже завершувала свій урочистий хід в Європі, в Америці вона тільки набирало популярності. Едгар По багато в чому був новатором. Він одним з перших американських письменників почав створювати твори у вигляді коротких оповідань. Також письменник вважається засновником детективно-фантастичного жанру в літературі.

Існує думка, що творчість Едгара По сприяла розвитку жанру наукової фантастики. Можливо, але сам письменник використовував науку у своїх творах виключно для додання фону подій і атмосфері оповідань «соковитості» і правдоподібності. При своїй декоративній ролі в творах, наукові факти покликані лише запалити цікавість і поглибити увагу читача. Деякі критики кажуть, що фантазія Едгара По була блідою порівняно з розвитком реальної техніки. Його звинувачують в «логічному розгортанні уже відомих винаходів» і «простому перерахуванні фактів». Але називати фантазію одного з найвидатніших містиків XIX століття «слабкою» і «бідною» більш ніж блюзнірство. Розповіді та вірші Едгара По вплинули на творчість таких відомих письменників як Оскар Уайльд і Говард Філліпс Лавкрафт. Псевдонім засновника сучасного японського детективного жанру Едогави Рампо також невипадково співзвучний імені письменника.

На творчість самого Едгара По зробили сильний вплив німецькі романтики, зокрема, Ернст Теодор Амадей Гофман. Але на відміну від свого попередника, в творах якого фоном для незвичайних подій служила цілком буденна обстановка, По помітно пішов у надприродне. Але саме завдяки своїм «похмурим» і містичним розповідями він отримав найбільшу популярність.

Вершиною творчості Едгара По справедливо вважають оповідання «Лігейя» (1838) і поема «Ворон» (1845). Вони принесли автору прижиттєву популярність, хоча і не поліпшили його фінансового добробуту. Неповторна містична атмосфера, таємничі події, “саспенс” і незвичайна розв’язка – от, чим «страшні оповідання» По приваблюють читача в першу чергу. І хоча певні риси зберігаються у всіх творах письменника, його творчість не обмежується містикою. Письменник також працював в жанрі детектива («Вбивство на вулиці Морг», «Таємниця Марі Роже») і навіть наукової фантастики (наприклад, «Пригода якогось Ганса Пфалля»). Єдиний роман Едгара По «Повість Артура Гордона Піма» (1838) також відносять до жанру наукової фантастики. Хоча «Повість …» і називають одним з найбільш спірних творів письменника, у неї знайшлося безліч шанувальників за межами Америки. Французький класик пригодницької літератури Жюль Верн в 1897 році опублікував продовження до роману під назвою «Крижаний сфінкс». Один із «батьків» наукової фантастики – Герберт Уеллс, – також високо оцінив цей твір.

Самобутність і оригінальність творів Едгара Аллана По вражає. Будучи унікальним явищем у світовій літературі, він справив сильний вплив на жанри детектива, фантастики і містики. Під його впливом сформувалися особливості стилю багатьох авторів, а його поему «Ворон» і досі  називають «однією з найбільш популярних серед коли-небудь написаних».



18.01.2021


День Вінні Пуха

18 січня проводять День Вінні Пуха. Свято було створено, щоб вшанувати автора дитячих книжок-історій, який створив Вінні-Пуха та його друзів. Алан Александр Мілн народився 18 січня 1882 року в Хампстед, Лондон, Великобританія.


Алан Олександр Мілн народився 18 січня 1882 року в Лондоні. З дитинства мріяв стати письменником. Навчався в приватній школі, власником якої був його батько. У цій школі викладав Герберт Уеллс. Мілн закінчив Трініті-коледж Кембриджа, де спеціалізувався в математиці. Був учасником Першої світової війни як офіцер британської армії, а потім багато років присвятив роботі в редакції англійського гумористичного журналу Punch і став асистентом редактора. Мілн писав оповідання, вірші, які були досить популярні. Але прославився на весь світ він завдяки казкам про ведмедя з тирсою в голові — Вінні-Пуха. Ці історії були придумані Милном для свого єдиного сина — Крістофера Робіна, народженого в 1920 році. Казки про Вінні-Пуха та його друзів Мілн розповідав синові на ніч. Героями цих історій стали іграшки хлопчика і він сам. У 1926 році вийшла перша книга про Вінні-Пуха, а через два роки — друга під назвою «Будинок на Пуховому узліссі». Більшості читачів в нашій країні історії про Вінні-Пуха знайомі з перекладів Бориса Заходера. Героїв письменника Алана Мілна знають і люблять діти в усьому світі. За мотивами казок зняті мультфільми, а в Лондонському зоопарку навіть стоїть пам'ятник Вінні-Пуху. Алан Мілн помер 31 грудня 1956 року.

ЩО ВИ НЕ ЗНАЛИ ПРО КНИГИ? 30 МАЛОВІДОМИХ ФАКТІВ

Читати про книги так само цікаво, як і читати самі книги. Часто одна деталь може змінити сприйняття оригінального тексту.  1.  «Аліса в країні чудес» була заборонено в Китаї через наявність у книзі звірів, які розмовляють.

2. Дж. Р. Р. Толкін друкував всю трилогію «Володаря перснів» двома пальцями.

3. У «Казках 1000 і 1 ночі» Аладдін спочатку був китайцем.

4. Книга Джастіна Бібера входить до списку бестселерів за версією New York Times (так-так, він теж вміє писати).

5. Бібліотека Гарвардського університету зберігає 4 юридичні книги, написані на людській шкірі.

6. Книга «Подорожі Гуллівера» описала розмір і швидкість обертання місяців – супутників Марса за 100 років до того, як це зробили астрономи.

7. «Пригоди Тома Сойєра» – перша книга, текст якої був набраний на друкарській машинці.

8. Книги про Гаррі Поттера – найбільш заборонені в Америці через «пропаганду окультизму, язичництва і заперечення християнських цінностей».

9. У романі американського письменника Натаніеля Веста «День сарани» (1939) є персонаж на ім'я Гомер Сімпсон.

10. Володимир Набоков писав «Лоліту» в блокноті під час поїздок по Америці для колекціонування метеликів. Дружина письменника Віра завадила йому спалити начерки роману.

11. Найбільш продавана у Великобританії книга всіх часів – «50 відтінків сірого».

12. «Вінні-Пух» був спочатку заборонений в Америці, Туреччини та Великобританії. Тут зіграло роль не тільки наявність розмовляючих тваринок, але і той факт, що малюк П'ятачок викликав негативну реакцію у мусульманській частині читачів.

13. Шерлок Холмс частіше за інших літературних персонажів ставав героєм кіно і телесеріалів.

14. «Робінзон Крузо» вважають першим англійським романом.

15. До речі, роман про пригоди Робінзона має продовження, в якому герой терпить аварію корабля біля берегів Південно-Східної Азії і змушений добиратися до Європи через всю Росію. Зокрема, він протягом 8 місяців перечікує зиму у Тобольську.

16. Перша рукописна Біблія (з моменту винаходу друкарського верстата) була написана за 12 років і коштує зараз 8 млн доларів.

17. Найпопулярнішим письменником всіх часів і народів є Агата Крісті. Її детективи друкуються на 44 мовах світу.

18. Було видано вже більше двох мільярдів книг. Найбільш ходовою книгою залишається Біблія. Друге місце займає «Книга рекордів Гіннесса».

19. Александр Дюма наймав романіста Огюста Маке, щоб той допоміг іменитому автору написати «Трьох мушкетерів» і «Графа Монте-Крісто».

20. Франц Кафка перед смертю просив свого друга Макса Брода спалити всі його роботи. «Замок»«Процес» і «Америка» були опубліковані проти волі письменника.

21. «Мобі Дік» Германа Мелвілла був спочатку опублікований без епілогу через збій принтера.

22. Чарльз Діккенс писав «Різдвяну історію» протягом шести тижнів.

23. У найпершому коміксі «Супермен» головний герой був лисим і страждав манією величі.

24. Барбара Картленд, найбільш плідний автор за версією «Книги рекордів Гіннеса», писала по роману кожні два тижні.

25. Першим романом в історії вважається японська «Повість про Ґендзі» (близько 1007 року), авторство якої приписується Мурасакі Сікібу, дамі при дворі імператриці Сьосі.

26. Найбільше творів написав іспанський драматург Лопе де Вега. Його перу належить 1800 п'єс.

27. У назві роману Льва Толстого «Війна і мир» слово «мир» вжито як антонім війні (дореволюційне «миръ»), а не в значенні «навколишній світ» (дореволюційне «міръ»). Всі прижиттєві видання роману виходили саме під назвою «Война і миръ», проте через друкарські помилки в різних виданнях у різний час, де слово написали як «мiръ», досі не вщухають суперечки про істинне значення назви роману.

28. В'язнями Бастилії були не тільки люди. Одного разу до в'язниці була ув'язнена знаменита Французька енциклопедія, складена Дідро і Д'Аламбером. Книгу звинувачували у тому, що вона завдає шкоди релігії та суспільній моралі.

29. Творчість одного з популярних сучасних авторів – Паоло Коельо – повністю заборонена в Ірані. А чому, місцева влада так і не спромоглася пояснити.

30. Вперше «Гамлета» російською мовою переклав письменник Олександр Сумароков, переклавши назву як «Омлет, принц Датський».



15.01.2021
День народження Вікіпедії


15 січня у всьому світі святкується Wikipedia Day – день народження онлайн-енциклопедії Вікіпедія. Її автори і редактори – це тисячі людей по всьому світу, які беруть участь у написанні, доповненні та перекладі статей на понад 300 мов світу. У цьому році Вікіпедії виповнюється 18 років.

У 2001 році Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер запустили онлайн-енциклопедію. Назву "Wikipedia" придумав Ларрі Сенгер. Він поєднав слова wiki (від гавайського "швидкий") і pedia (від "енциклопедія").

Україномовна версія Вікіпедії з'явилась разом із першою створеною статтею про "Атом" 30 січня 2004 року. 4 квітня того ж року було вже офіційно відкрито україномовний розділ Вікіпедії, тоді нараховували тільки 1 тисячу статей. Станом на 14 січня 2020-го року вже є 978 тисяч 982 українські статті. Завдяки цьому ми посідаємо 3 місце серед "Вікіпедій" слов'янськими мовами за кількістю статей та 11 серед європейських вікіпедій.

В Україні існує громадська організація "Вікімедіа Україна", яка є регіональним відділенням "Фонду Вікімедіа". Вона займається популяризацією вікіпроєктів "Фонду Вікімедіа", найвідомішим серед яких є Вікіпедія, а також залученням до Вікіпедії нових знань і користувачів та розвитком вікіспільноти в Україні.

Якщо роздрукувати лише український розділ "Вікіпедії", то книга буде складатися із понад 365 томів.


14.01.2021



Віншую вам нині, усі добрі люди,
Нехай Божа поміч завжди з вами буде.
Нехай тої днини, кожної години,
Бог благословить, біда хай загине.
Хай у вас все родить, жито і пшениця,
І всякеє збіжжя і всяка пашниця,
Зичу вам щастя і многая літ!
І вашій хатині, і вашій родині!
І всіх, хто є в хатці, і всій Україні!


13.01.2021


Хто з нас не любить свят, можливості повеселитися і відпочити, ще раз зустрітися з бажаною компанією і зарядитися енергією на наступні суворі будні? Напевно тільки одиниці. Для всіх інших - в ніч з 13-го на 14-е січня з’являється чудовий привід «досвяткувати» один з найулюбленіший свят під інтригуючою назвою - Старий Новий рік.
Ця цікава традиція, за даними проекту DilovaMova.com, прийшла до нас з 1918-го року і початку становлення колишнього Радянського Союзу, коли в новій країні на хвилі глобальних змін були порушені й питання календарного літочислення. Поява цього неофіційного народного свята пов’язано з розбіжністю юліанського (старого) і григоріанського (нового) календарів, яке складає рівно 13 днів. Система старого стилю літочислення, котра будувалася на Юліанському календарі була розроблена олександрійськими астрономами на чолі зі знаменитим вченим тих років Созигеном. Цей календар, після його остаточної розробки був введений давньоримським полководцем і імператором Гаєм Юлієм Цезарем, на замовлення якого і проводилися ці роботи. Дата введення Юліанського календаря - 1-е січня 45-го року до нашої ери. Саме цей календар згодом і був прийнятий в якості основного інструменту літочислення в християнській традиції, а потім і в православній. До цих пір Православна Церква веде підрахунок всіх основних церковних свят, спираючись на Юліанський календар.
Григоріанська система обчислення часу була набагато точніше юліанського календаря, оскільки давала набагато краще наближення до циклічного обігу Землі навколо Сонця. Датою введення Григоріанського календаря стало 4-е жовтня 1582-го року, четвер, який перетворився в п’ятницю 15-го числа цього осіннього місяця. Людина, зусиллям якої ми зобов’язані цьому прогресивному нововведенню був главою Католицької Церкви і папою римським Григорієм XIII. Від цього і назва даного календаря.
Традиції. Це те, що відрізняє нас від світу тварин. Це те, що дозволяє нам передавати накопичені знання з покоління в покоління. Традиції бувають зовсім різні, серед який є і хороші, і ті, які вже давно хотілося б забути.
Славность традиції відзначати Старий Новий рік підкреслюється одним незаперечним чинником, а саме: вона зародилася в дуже неспокійні часи, в тому числі це були часи відвертого гоніння на християн по всій країні. Більш того, ця традиція змогла їх благополучно пережити. Пережити цю суєту, зберігаючи вічні цінності. Тому і в цей Старий Новий рік ми бажаємо всім миру і благополуччя, любові і правди, здоров’я та радості! Нехай Сам Бог буде з Вами! Зі святом Вас!


12.01.2021
У цей день 112 років тому на Київщині народилася Марія Примаченко - геніальна народна художниця, лауреатка Національної премії України імені Тараса Шевченка (1909-1997).
Її "звірина серія" - явище унікальне, яке не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві.
Вона не брала грошей за картини - лише дарувала, хоча вони з сином жили у скруті, чоловік загинув у Другій світовій.

Майже все життя вона прожила в селі в той час, як її картини підкорювали світ.
У дитинстві Марія Примаченко хворіла на поліомієліт. Це зробило її не по-дитячому серйозною й спостережливою, загострило слух і зір. Через хворобу в дитинстві освіта Марії Примаченко обмежилася 4 класами.
Як вона згадувала, все почалося з малюнка на піску. Потім синім глеєм розмалювала хату. Сусіди попросили і їхні хати прикрасити.
Талант Примаченко відкрила у 1936 р. майстриня-ткаля і вишивальниця киянка Тетяна Флору, а популяризував творчість майстрині журналіст, сценарист, мистецтвознавець Григорій Мєстечкін.
З 1936 року Марію Овксентіївну запрошують до експериментальних майстерень при Київському музеї
українського мистецтва. Її творчість стає різноманітнішою - вона малює, вишиває, захоплюється керамікою. Її бабуся фарбувала і розписувала писанки. Від них і перейняла художниця вміння створювати чарівний орнамент, що вміщує в собі український колорит.
У її картинах знаходять втілення образи фантастичних звірів і птахів, які є витвором уяви художниці.
Малюючи тварин, Марія Примаченко наче тим писала давні міфи, казки, легенди. Так, бик, що символізував у землеробів символ родючості, пов’язаний з небом, зображений на картині художниці у вигляді засіяної зорями істоти з короною і пишною бородою ("Синій бик"). У неї на все життя збереглося прекрасне дитяче вміння сприймати життя як казку.
Фантастичні звірі Марії Примаченко схожі на людей: у них вигнуті наче від здивування брови, на "обличчі" відбиваються думки, а найбільше вражають очі, подібні до людських.
Рідне село Марії Примаченко знаходиться у 30-кілометровій чорнобильській зоні, тому в 1986 р. вона створила вражаючу чорнобильську серію. Цикл робіт, присвячений цій трагедії, розійшовся світом.
Марія Овксентіївна гідно і мужньо пронесла всі життєві незгоди.
За рішенням ЮНЕСКО 2009 рік - рік 100-річчя з дня народження майстрині було визнано роком Марії Примаченко. Її ім'я внесено до Всесвітньої енциклопедії мистецтва.
На честь художниці названо малу планету 14624 Примаченко, її іменем названо вулиці в Україні.






11.01.2021
11 січня — Міжнародний день “дякую”


Цей день можна без перебільшення назвати однією з найбільш “ввічливих” дат у році. Слова подяки мають магічні властивості — з їх допомогою люди дарують один одному радість, висловлюють увагу і передають позитивні емоції. Без них наше життя стало б сірим і похмурим.


11 січня проводять День дружніх секретів. Ці січневі заходи у другий декаді місяця мають щорічний характер.





12.11.2020

5 природних чудес України, які треба побачити 

В Україні є місця, які вражають своєю красою та унікальністю навіть досвідченого мандрівника.

Дослідити найдовшу в світі гіпсову печеру, вирушити на сафарі або побувати у пустелі – все це можна зробити в Україні. Пропонуємо дізнатися про десять природних чудес нашої країни, які варто побачити кожному туристу.

Тунель кохання



Казковий тунель є ботанічним феноменом, створеним заростями дерев і кущів, які сплелися між собою над кілометровим відрізком залізниці, що з’єднує селища Клевань і Оржів на Волині. По дорозі тричі на добу курсує потяг, який ламає зростаючі гілки дерев, зберігаючи арочну форму тунелю. За легендою, якщо закохана пара пройде крізь тунель, загадавши бажання, воно обов’язково збудеться. Унікальний пам’ятник природи надихнув японського режисера Акійоші Імазакі зняти у 2014 році романтичну драму Клевань: Тунель кохання.

Де: Рівненська область, Рівненський район, село Клевань.

Водоспад Шипіт



Один з найкрасивіших водоспадів України розташований біля підніжжя гори Гемба в глибокій ущелині річки Пилипець. Струмені води спадають мальовничими каскадами із 14-метрової висоти. Водоспад є місцем паломництва туристів з усього світу. Щорічно з 1993 року недалеко від водоспаду проходить неформальний фестиваль, який збирає хіпі та представників інших субкультур і завершується святом Івана Купала. Події, що відбуваються на Шипоті, описав у своїй книзі “Трохи пітьми” письменник Любко Дереш.

Де: Закарпатська область, Міжгірський район, село Пилипець.

Озеро Світязь



Світязь – найбільше і найглибше озеро України природного походження, яке входить до групи Шацьких озер. Вода в ньому настільки прозора, що можна побачити дно навіть при 8-метровій глибині. Крім того, вона ще й цілюща: в її складі є срібло, гліцерин і йод. Дівчата відзначають, що після купання шкіра стає гладкою та еластичною. Береги озера відмінно підходять для літнього відпочинку.

Де: Волинська область, Шацький район, селище Шацьк.

Озеро Синевир



Озеро Синевир знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря і є найбільшим озером українських Карпат. За легендою воно утворилося зі сліз графської доньки Синь на тому місці, де за наказом батька було вбито камінною глибою її коханого, простого пастуха Вира. У народі озеро називають “Морське око” – за схожий на зіницю маленький острів прямо посередині яскраво-синьої гладі.

Де: Закарпатська область, Міжгірський район, село Синевирська Поляна.

Долина нарцисів



Унікальне місце є частиною Карпатського біосферного заповідника, який внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Щороку навесні сюди приїжджають десятки тисяч туристів з усього світу, щоб помилуватися казковим пейзажем: цвітінням нарцисових полів, загальна площа яких становить 170 гектарів.

Де: Закарпатська область, Хустський район, 4 кілометри від міста Хуст, урочище Кіреші.

11.10.2020

А ви читали книгу, 

яка стала бестселером у рік вашого народження?

Не знаєте, що почитати? А ви читали книжку, яка стала бестселером у рік вашого народження? Тримайте перелік та нові ідеї для читання:


1950 — «Лев, Біла Відьма і шафа», Клайв Стейплз Льюїс 1951 — «Ловець у житі», Джером Сэлинджер 1952 — «Старий і море», Ернест Гемінґвей 1953 — «451° за Фаренгейтом», Рей Бредбері 1954 — «Володар перснів», Джон Р.Р. Толкін 1955 — «Лоліта», Володимир Набоков 1956 — «Падіння», Альбер Камю 1957 — «Як Грінч Різдво вкрав», Доктор Сюз 1958 — «Сніданок у Тіффані», Трумен Капоте 1959 — «Бляшаний барабан», Гюнтер Грасс 1960 — «Вбити пересмішника», Гарпер Лі 1961 — «Чужинець на чужій землі», Роберт Хайнлайн 1962 — «Тріщина у часі», Мадлен Л’Енгл 1963 — «Під скляним ковпаком», Сильвія Плат 1964 — «Чарлі і шоколадна фабрика», Роальд Дал 1965 — «Аріель», Сильвія Плат 1966 — «Квіти для Елджернона», Деніел Кіз 1967 — «Сто років самотності», Габріель Гарсія Маркес 1968 — «Чи мріють андроїди про електричних овець?», Філіп К. Дік 1969 — «Бойня номер п’ять», Курт Воннегут 1970 — «Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон», Річард Бах 1971 — «Страх і відраза в Лас-Вегасі», Гантер С. Томпсон 1972 — «Небезпечні мандри», Річард Адамс 1973 — «Принцеса-наречена», Вільям Голдман 1974 — «Шпигун, іди геть!», Джон Ле Карре 1975 — «Сьогун», Джеймс Клавелл 1976 — «Пісні Перна», Енн Маккефрі 1977 — «Сяйво», Стівен Кінг 1978 — «Світ очима Гарпа», Джон Ірвінг 1979 — «Нескінченна історія», Міхаель Енде 1980 — «Ім’я рози», Умберто Эко 1981 — «Опівнічні діти», Салман Рушді 1982 — «Дім духів», Ісабель Альєнде 1983 — «Колір магії», Террі Пратчетт 1984 — «Нестерпна легкість буття», Мілан Кундера 1985 — «Парфуми», Патрік Зюскінд 1986 — «Воно», Стівен Кінг 1987 — «Хранителі», Алан Мур 1988 — «Алхімік», Паоло Коельо 1989 — «Клуб веселощів і удачі», Емі Тан 1990 — «Парк Юрського періоду», Майкл Крайтон 1991 — «Світ Софії», Юстейн Гордер 1992 — «Таємна історія», Донна Тартт 1993 — «Незайманки-самогубці», Джефрі Євгенідіс 1994 — «Хронiка заводного птаха», Харукі Муракамі 1995 — «Сліпота», Жозе Сарамаго 1996 — «Гра престолів», Джордж Р.Р. Мартін 1997 — «Гаррі Поттер і філософський камінь», Дж.К. Роулінґ 1998 — «Години», Майкл Каннінгем 1999 — «Привіт, це Чарлі», Стівен Чбоскі 2000 — «Життя Пі», Янн Мартель 2001 — «Таємне життя бджіл», Сью Монк Кідд 2002 — «Милі кістки», Еліс Сіболд 2003 — «Дружина мандрівника в часі», Одрі Ніффенеґґер 2004 — «Хмарний атлас», Девід Мітчелл 2005 — «Крадійка книжок», Маркус Зусак

10.11.2020

24 сучасних українських письменники, яких варто прочитати

Якісна сучасна українська література допомагає осягнути нюанси свого часу. Адже саме письменник, як ніхто інший, має сили та наснагу хоробро дивитись в очі дійсності і не приховувати правду.

Сучасне українське літературне поле достатньо широке. Серед письменників є "живі класики", а й є звичайні графомани, яких варто оминати десятою дорогою.




http://surl.li/gwpu



09.11.2020

День укрїнської писемності та мови

В Україні рідній мові присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. 

Цікаві факти про українську мову

 



15.04.2020


Розпочався інтернет-семінар  

"Роль бібліотеки ЗЗСО в організації екологічного виховання здобувачів освіти", 
який проходе дистанційно з 10 по 26 квітня 2020р.
 Історія людства нерозривно пов'язана з історією природи. На сучасному етапі питання традиційної взаємодії її з людиною виросли в глобальну екологічну проблему, тому сьогодні, як ніколи, важливо виховувати екологічну культуру підростаючого покоління. Особлива роль належить бібліотеці в реалізації безперервної екологічної освіти, просвіти та виховання її користувачів, в забезпеченні освітнього процесу необхідною літературою, в наданні допомоги при проведенні наукових досліджень, у пропаганді екологічних знань засобами найрізноманітніших форм роботи. Використання сучасних інформаційних технологій для здійснення цієї діяльності в бібліотеці сьогодні відіграє важливе значення і свідчить про високий професіоналізм бібліотекаря.
В ході семінару бібліотекарі знайомляться з різними формами роботи, одна з них - пошук та збереження інформації за допомогою платформи Pearltrees.










12.04.2020





Гілочки тоненькі, котики пухнасті,

Хай несуть у хату радість, мир і щастя,

Хай несуть у серце радість воскресіння

Хай направлять наші душі до спасіння.

Гілочки тоненькі, котики вербові,

Всіх благословляють, щоб були здорові,
Щоб жили в любові і достаток мали,
Щоб в молитві й з Богом діточки зростали.
Гілочки вербові сонце зігріває,
А душа радіє, а душа співає,
Бо вже близько свято, писанки і паска,
Бо на землю сходить Божа милість й ласка.
Бо уже, за тиждень, буде в нас Великдень.



Вербна неділя: історія свята Згідно з переказами, цього дня Ісус відвідав Єрусалим, а місцеві жителі зустрічали його, коли він в'їжджав у місто на ослі, вистилаючи дорогу пальмовими гілками і викрикуючи "Осанна!". Таким чином, Ісуса народ визнав Месією, а також це подія - символ входу сина людського до Раю. Саме Вербна неділя, як свято, вважається одним з найстаріших. Про нього можна знайти згадки ще в 3 столітті. Тоді свято мало іншу назву - Квітна неділя. Але з часом, коли воно почало перетинатися вже з народними традиціями, то назву отримало на честь того, що приблизно в цей час починали розпускатися пухнасті сережки. Так ми і отримали Вербну неділю.

В Україні, як і в інших країнах, Вербну неділю або ж Вхід Господній в Єрусалим завжди відзначають рівно за тиждень до Великодня. Самому ж святу передує Вербна неділя.
Давні вірування стверджують, що в день свята не можна виганяти худобу на пасовища – буде хворіти. У Вербну Неділю нічого не можна робити у хаті – прибирати, поратися по господарству, шити і готувати гарячу їжу. Щоб волосся було красивим і здоровим, молоді дівчата довго розчісували їх, а потім гребінь поміщали у воду, якою поливали верби, що ростуть практично біля кожного будинку. Досі існує прикмета, що якщо вітер у цей день дме сильно, то літо буде вітряним. Спокійна та ясна погода на Вербну Неділю – до багатого врожаю, а заморозки вночі – до хороших ярових хлібів.

Повір'я у Вербну неділю .


Якщо у Вербну неділю 
-тепло і сухо - влітку буде великий урожай фруктів.
- У Вербну неділю вдарив мороз - рік принесе багато пшениці. 
-Вітер, який дме в такий день, буде супроводжувати все літо.
- Де вода, там верба, а де верба, там і вода. 
-Без верби – не весна. 
-Якщо погода ясна й тепла - урожай фруктів буде хорошим.
- Верба бездоріжжя веде, жене з річки останній лід.
- На вербний мороз - ярі хліба гарні будуть.



09.04.2020




Подорожуємо музеями світу


Museum Computer Network (MCN) зробили вибірку ресурсів від музеїв та інших культурних інституцій, які надали доступ до свого онлайн-контенту під час карантину: освітні ресурси для електронного навчання, віртуальні програми з мистецтва, культури та історії з усього світу, віртуальні екскурсії та тури, оцифровані колекції. Важливе місце у цьому списку займають програми від музеїв для дітей та контент від дитячих музеїв з усього світу. Нижче Ви знайдете перелік порталів, сайтів музеїв, які пропонують контент для дітей під час карантину. Тут і додатки до навчання, і окремі розроблені інтегровані уроки, інтерактивні і повчальні ігри, відео, розмальовки, майстер-класи – все це можна робити та переглядати вдома, разом з батьками. Всі програми розраховані на навчання, розвиток, але у цікавій формі, часто пов’язані безпосередньо з колекціями тих чи інших музеїв.




18 неймовірних фільмів, знятих за мотивами дитячих книг




Зняти хороший фільм по книзі — завдання надзвичайно важче. Найчастіше книга все одно залишається кращою за кіно, тому що уява вже побудувала в нашій голові цілий світ, і потім зумій потрапити з ним в резонанс. Але деяким сценаристам і режисерам вдається зробити так, щоб кіно виходить точно не гірше книги.


08.04.2020




Пропонуємо вашій увазі добірку 100 кращих творів написаних 
українськими письменниками.
1. “Тореадори з Васюківки” , автор Всеволод Нестайко;
2. “Кайдашева сім’я” , автор Іван Нечуй-Левицький;
3. “Лісова пісня” , автор Леся Українка;
4. “Тигролови” , автор Багряний Іван;
5. “Жовтий князь” , автор Василь Барка;
6. “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” , автор Панас МИрний;
7. “Тіні забутих предків” , Михайло Коцюбинський;
8. “Я (Романтика)” , автор Микола Хвильовий;
9. “За двома зайцями” , автор Михайло Старицький;
10. “Енеїда” , автор Іван Котляревський;
11. “Мисливськi усмiшки та інші оповідання” , автор Остап Вишня;
12. “Україна в огні” , автор Олександр Довженко;
13. “Повія” , автор Панас Мирний;
14. “Маруся” , автор Григорій Квітка-Основ’яненко;
15. “Берестечко” , автор Ліна Костенко;
16. “Марія” , автор Улас Самчук;
17. “Украдене щастя” , автор Іван Франко;
18. “Цвіт яблуні” , автор Михайло Коцюбинський;
19. “Людина” , автор Ольга Кобилянська;
20. “Царівна” , автор Ольга Кобилянська;
21. “Роксолана” , автор Павло Загребельний;
22. “Любіть Україну” , автор Володимир Сосюра;
23. “Зів’яле листя” , автор Іван Франко;
24. “Собор” , автор Олесь Гончар;
25. “Маруся Чурай” , автор Ліна Костенко;
26. “Intermezzo” , автор Михайло Коцюбинський;
27. “Камінний хрест” , автор Василь Стефаник;
28. “Зачарована Десна” , автор Олександр Довженко;
29. “Мина Мазайло” , автор Микола Куліш;
30. “Микола Джеря” , автор Іван Нечуй-Левицький;
31. “Хазяїн” , автор Іван Карпенко-Карий;
32. “Сто тисяч” , автор Іван Карпенко-Карий;
33. “Перехресні стежки” , автор Іван Франко;
34. “Бояриня” , автор Леся Українка;
35. “Сватання на Гончарівці” , автор Григорій Квітка-Основ’яненко;
36. “Прапороносці” , автор Олесь Гончар;
37. “Кобзар” , автор Тарас Шевченко;
38. “Чорна Рада” , автор Пантелеймон Куліш;
39. “Місто” , автор Валер’ян Підмогильний;
40. “Тронка” , автор Олесь Гончар;
41. “Захар Беркут” , автор Іван Франко;
42. “Дорогою ціною” , автор Михайло Коцюбинський;
43. “Федько-халамидник” , автор Володимир Винниченко;
44. “Три зозулі з поклоном” , автор Григір Тютюнник;
45. “Москаль-чарівник” , автор Іван Котляревський;
46. “На камені” , автор Михайло Коцюбинський;
47. “В неділю рано зілля копала…” , автор Ольга Кобилянська;
48. “Мойсей” , автор Іван Франко;
49. “Третя рота” , автор Володимир Сосюра;
50. “Вибрані твори” Василь Стус;
51. “Чорнобильська Мадонна” , автор Іван Драч;
52. “Засвідчую життя” , автор Павличко Дмитро;
53. “Записки українського самашедшого” , автор Ліна Костенко;
54. “Євпраксія” , автор Павло Загребельний;
55. “П’єси: Народний Малахій, Маклена Граса, Патетична соната” , автор Микола Куліш;
56. “Не судилося” , автор Михайло Старицький;
57. “Оргія” , автор Леся Українка;
58. “Климко” , автор Григір Тютюнник;
59. “Назар Стодоля” , автор Тарас Шевченко;
60. “Мартин Боруля” , автор Іван Карпенко-Карий;
61. “Земля” , автор Ольга Кобилянська;
62. “Вершники” , автор Юрій Яновський;
62. “Поза межами болю” , автор Осип Турянський;
63. “Дім на горі” , автор Валерій Шевчук;
64. “Диво” , автор Павло Загребельний;
65. “Конотопська відьма” , автор Григорій Квітка-Основ’яненко;
66. “Інститутка” , автор Марко Вовчок;
67. “Облога Буші” , автор Михайло Старицький;
68. “Каторжна” , автор Борис Грінченко;
69. “Одержима” , автор Леся Українка;
70. “Новина” , автор Василь Стефаник;
71. “В житах” , автор Григорій Косинка;
72. “За мить щастя” , автор Олесь Гончар;
73. “Сад Гетсиманський” , автор Іван Багряний;
74. “Огненне коло” , автор Іван Багряний;
75. “Борислав сміється” , автор Іван Франко;
76. “Харитя” , автор Михайло Коцюбинський;
77. “Князь Єремія Вишневецький” , автор Іван Нечуй-Левицький;
78. “Сойчине Крило” , автор Іван Франко;
79. “Вибране” , автор Василь Симоненко;
80. “Сонячні кларнети” , автор Павло Тичина;
81. “Хмари” , автор Іван Нечуй-Левицький;
82. “Поезії” , автор Микола Вороний;
83. “Вибране” , автор Олександр Олесь;
84. “Замість сонетів і октав” , автор Павло Тичина;
85. “Вибрані твори” , автор Михайль Семенко;
86. “Камена” , автор Микола Зеров;
87. “Вибрані поезії” , автор Максим Рильский;
88. “Книга Лева” , автор Богдан-Ігор Антонич;
89. “Зелена Євангелія” , автор Богдан-Ігор Антонич;
90. “Палімпсест” , автор Василь Стус;
91. “Лист до калини” , автор Іван Драч;
92. “Тиша і грім” , автор Василь Симоненко;
93. “Вибране” , автор Ліна Костенко;
94. “Лель і Полель” , автор Іван Франко;
95. “Сонячна машина” , автор Володимир Винниченко;
96. “Сердешна Оксана” , автор Григорій Квітка-Основ’яненко;
97. “Лялечка” , автор Михайло Коцюбинський;
98. “Тарас Бульба” , автор Микола Гоголь;
99. “Вечори на хуторі близ Диканьки” , автор Микола Гоголь;
100. “Сорочинський ярмарок” , автор Микола Гоголь.




07.04.2020


Всесвітній день здоров’я

Всесвітня організація охорони здоров’я була створена на підставі принципу, згідно з яким передбачається, що всі люди повинні мати можливість для реалізації свого права на володіння найвищого досяжного рівня здоров’я. Наприклад, тема Всесвітнього дня здоров’я 2018 року - Загальне охоплення послугами охорони здоров’я: для всіх і всюди, а гасло - «Здоров’я для всіх».
У нашій суспільній свідомості вітає одна дуже проста думка, безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я - решта все, додасться», - так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення. Здоров’я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кажен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.
Міжнародний святковий день, спрямований на залучення широкої громадської уваги до цих проблем і питань - Всесвітній день здоров’я, відзначається щорічно 7-го квітня. Це свято увійшло в традицію, за даними проекту DilovaMova.com, з середини минулого століття. Дата святкування Всесвітнього дня здоров’я приурочена дню створення Всесвітньої організації охорони здоров’я, відомої нам під абревіатурою «ВООЗ», а точніше дню прийняття статуту цієї організації. Статут ВООЗ було прийнято 7-го квітня 1948-го року, тоді ж, на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я і виникла ідея проводити це міжнародне свято (WHA/A.2RES.35). До 1950-го року цей день відзначався 22-го липня, в день, коли сталася масштабна ратифікація запропонованого Статуту ВООЗ, потім День закріпився за нинішньою датою.
Традиції святкування Всесвітнього дня здоров’я нерозривно пов’язані з діяльністю всієї системи нашої охорони здоров’я. Працівники клінік, лікарень і госпіталів, ті хто так чи інакше з обов’язку професії і служби надає медико-санітарну допомогу всім, хто її потребує, як найкраще розуміють цінність здоров’я. Профілактика та увага до нашого власного здоров’я, - є основною метою проведених медиками в цей день акцій та заходів. Численні інформаційні матеріали, брошури та буклети, семінари, виступи фахівців і навіть концерти, які приурочені цьому Дню, в простій і доступній формі пояснюють нам важливість цієї позитивної ініціативи.
Здоров’я може мати дуже дорогу ціну. І  Всім нам - бути здоровими і життєрадісними! Зі святом Вас!






До 7 квітня –Всесвітнього дня здоров’я.

 Читайте з користю, зберігайте спокій та будьте здорові!


06.04.2020


Світло віри Олеся Гончара ...




Олесь Гончар (Олександр Терентійович) — великий український письменник, літературний критик, громадський діяч, лауреат Сталінської премії, перший лауреат республіканської премії ім. Шевченка, голова Спілки письменників України, академік НАН України, Герой України, Герой праці. (3 квітня 1918 року - 14 липня 1995 року)
Олесь Гончар живив свою душу мрією про щасливу долю України, свято вірив в силу рідної мови, в її майбутнє, був переконаний, що мова для українців не тільки засіб спілкування, це щось значно більше, це й пам’ять, і честь, і гідність, це саме життя.
Він закликав дивитись у високість, у блакить, у небо. Для нього «небо» — синонім Бога, образ світлого ідеалу, адже воно всім народам світу у всі віки вселяло віру в добро, давало відчуття безсмертя.
Думається, що саме небо дарувало безсмертя творцю духовних соборів в наших душах…


Твори Олеся Гончара читайте за адресою: http://ukrlit.org/honchar_oles_terentiiovych/tvory
Цікаві факти, цитати, світлини: http://www.hroniky.com/…/11476-sohodni-100-rokiv-olesiu-hon…
Цікаві факти з життя О.Гончара: https://zno.if.ua/?p=4035


Здоровше з гумором живеться !




Степан Іванович Олійник — український поет-гуморист і сатирик, журналіст. (3 квітня 1908 — 11 січня 1982)
Вірші Степана Олійника характерні своєю актуальністю тематики, сатиричною гостротою, соковитим українським гумором, дуже потішні вірші …
Гуморески, фейлетони упродовж десятиліть не сходили зі шпальт газет, журналів, хвиль радіоефіру, а книжки поета-гумориста друкувалися багатомільйонними тиражами в країні та далеко за її межами, їх, без перебільшення, зачитували «до дірок». Популярність нашого славного митця була просто вражаючою.
Гумористичні вірші для дітей за адресою: https://mala.storinka.org/%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D0…
Гуморески за адресою: https://gumoreska.in.ua/oliynik/
Біографія нашого знаменитого літератора: https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=3510






02.04.2020


2 квітня - Міжнародний день дитячої книги.


Багіра, чорна пантера з казки про Мауглі, в англійському оригінальному варіанті - чоловічої статі, це «він», а американські діти впевнені, що історія Еллі, Опудала, Залізного Дроворуба і Сміливого Лева закінчується з відльотом Гудвіна додому і поверненням Еллі в Канзас.
Цікаво, що свою першу книгу «Гаррі Поттер і філософський камінь» Джоан Роулінг закінчила в 1995 році. Літературний агент, який погодився її представляти, посилав рукопис у 12 видавництв, але всюди її відхилили. Тільки через рік рукопис був прийнятий маленьким лондонським видавництвом Bloomsbury, хоча його головний редактор навіть після схвалення книги був упевнений, що Роулінг не заробить багато на дитячих книгах, і радив ій знайти постійну роботу.
Дитячі книги - це не тільки література, коли всім смішно, кумедно або забавно, і не коли все просто і наочно, яскраво і привертає увагу, а коли за допомогою художніх образів, зрозумілих дітям, розповідається про життя, тобто в правильній дитячій літературі перед нами, перш за все, постає яскрава картина світу в різних життєвих ситуаціях.
Починаючи з 1967 року з ініціативи і за рішенням Міжнародної ради з дитячої книги (IBBУ) 2 квітня, в день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена, весь світ відзначає Міжнародний день дитячої книги, підкреслюючи тим самим важливу роль дитячої книги у формуванні духовного і інтелектуального обличчя нових поколінь Землі.
Кожного року одна з національних секцій IBBУ виступає спонсором цього чудового свята.
Традиційно ця секція запрошує популярного письменника написати Посланння дітям всього світу і відомого художника для створення до Міжнародного дня дитячої книги свого оригінального плакату.
Для довідки: Ганс Християн Андерсен народився 2 квітня 1805 року в маленькому містечку Оденсе, розташованому на одному з датських острівців - Фіонсе. Він був неперевершеним казкарем, проте Андерсен не писав тільки для дітей. Він хотів, щоб його казки читали і дорослі. Ганс Християн Андерсен злився, коли його називали дитячим казкарем і говорив, що пише казки як для дітей, так і для дорослих. З цієї ж причини він наказав, щоб на його пам’ятнику, де спочатку казкаря повинні були оточувати діти, не було жодної дитини.
Нещодавно в Данії була виявлена невідома досі казка Андерсена під назвою «Сальна свічка». Рукопис був знайдений серед паперів в архіві датського міста Оденсе місцевим істориком. Фахівці підтвердили справжність роботи, яка, можливо, була написана відомим казкарем ще в шкільні роки.
Всім відомо, що за радянських часів було дуже складно отримати доступ до релігійної літератури в СРСР. Корній Чуковський в 1960-х роках запросив дозвіл на випуск біблійних переказів, адаптованих для дітей відомими письменниками та літераторами під своєю редакцією. Проект дозволили із застереженням: у книзі не повинні згадуватися Бог та євреї, тому для Бога придумали псевдонім «Чарівник Яхве». Незважаючи на це, весь тираж книги «Вавилонська вежа та інші стародавні легенди», випущеної видавництвом «Дитяча література» в 1968 році, було знищено, а заново надрукували книгу тільки в 1990 році.
Літературна гра  "Знайди пару письменнику"




01.04.2020


1 квітня 1809 року народився Микола Васильович Гогольросійський та український прозаїк, драматург, поет, критик, публіцист, визнаний класик української та російської літератури.




1 квітня - День гумору


Відомі українськи письменники  - гумористи. 




"Тореадори з Васюківки" Всеволод Нестайко







Важко знайти в нашій літературі щось настільки веселе, талановите й дотепне, як ця неперевершена книга Всеволода Нестайка, якого часто називають Гоголем сучасної української дитячої літератури. Недаремно "Тореадори з Васюківки" перекладено двадцятьма мовами і внесено до Особливо Почесного списку Андерсена як один з найвидатніших творів світової літератури для дітей.

Це перше видання нової авторської редакції роману з новими, надзвичайно веселими епізодами.



"Кайдашева Сім'я" Іван Нечуй-Левицький



Іван Нечуй-Левицький — видатний український письменник-реаліст, перу якого належать оповідання і повісті з народного життя, що становлять найбільш вагому сторінку його творчості. Майстер слова мав на меті якомога глибше розробити "непочаті рудники" українського життя і створити правдиві образи людей з усіх верств суспільства. Колоритні постаті героїв, соковитий гумор та сміливе поєднання серйозного і навіть трагічного з комічним зробили твори Нечуя-Левицького справжніми перлинами української прози.

"За двома зайцями" Михайло Старицький



Головний герой комедійної п'єси М. Старицького – легковажний цирульник (перукар) Свирид Голохвастов, який вирішує вигідним шлюбом виправити своє матеріальне становище. Сподіваючись на свою привабливу зовнішність, Голохвастов починає залицятися одразу до двох дівчат, але народ знає: за двома зайцями побіжиш, жодного не спіймаєш.

"Мисливськi усмiшки та інші оповідання" Остап Вишня



Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко) — самобутній український сатирик і гуморист. Його творам властиві лаконізм, дотепність і образність мови. Здоровий гумор та нищівна сатира роблять його усмішки не лише цікавими, але й актуальними.


30.03.2020

Відкрито конкурсний відбір підручників для 7 класу.





Ознайомтеся  з електронними версіями підручників.


27.03.2020


27 березня — Міжнародний день театру



Всесвітній день театру (World Theatre Day) відзначають 27 березня на всій планеті з 1961 року за рішенням IX конгресу Міжнародного інституту театру.
У цей день, крім традиційних урочистих вшанувань і поздоровлень, на сценах усіх театрів світу дають найкращі спектаклі, включаючи і благодійні. Кращі актори нагороджуються спеціальними дипломами та преміями. У рамках свята проходять фестивалі, концерти і, звичайно, театральні капусники.
Міжнародний день театру – це свято майстрів сценічного мистецтва і всіх глядачів, яких об’єднує любов до прекрасного. Гру акторів може зрозуміти будь-яка людина, незалежно від того, в якій країні вона живе і якою мовою спілкується. А ті емоції, які передають актори в зал, несуть у собі таку потужну енергетику, від якої глядач приходить у повний захват. Кращою нагороди для артистів немає і не буде.

Коза Дереза - комічна  опера

Людвіг ХІV - вистава для дітей

Ревізор . М.Гоголь  - вистава

Кайдашева сім'я. І. Нечуй-Левицький - вистава. 

Наталка-Полтавка. І.Котляревський - опера.





25.03.2020


Бібліоігротека




Ігри за темами

Український ерудит


Цікаві тести й вікторини для всієї України











24.03.2020


Дистанційне навчання 
На допомогу учням




НАВЧАЙТЕСЬ ЦІКАВО ТА КРЕАТИВНО

5 клас
українська література


 1. Зірка Мензанюк "Таємниця козацької шаблі" повна версія

2. Тарас Шевченко. Біографія
https://ukrclassic.com.ua/katalog/sh/shevchenko-taras/1071-taras-shevchenko-biografiya

3. Цікаві факти з життя Тараса Шевченка
https://pm-lntu.lutsk.ua/2019/03/09/10-tsikavyh-faktiv-pro-tarasa-shevchenka/

4. Сучасний мультик про життя Тараса Шевченко
https://mamabook.com.ua/suchasnuy-multuk-pro-tarasa-shevchenka/?fbclid=IwAR2VMpSYEXbbgVvgeV7auGIesd97AWAbVmXl1WtwUYmzlWdHBPxhTXoSdX4

5. Павло Тичина Біографія
https://ukrclassic.com.ua/katalog/t/tichina-pavlo/788-pavlo-tichina-biografiya


5 клас 
зарубіжна література

1. Льюїс Керролл "Аліса в країні див" повна версія
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=663

2. Туве Янсон "Комета прилітає" повна версія
https://www.rulit.me/books/kometa-prilitae-read-293043-1.html


6 клас
українська література

1. Всеволод Нестайко "Тореадори з Васюківки" повна версія
https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=914

2.  Всеволод Нестайко "Тореадори з Васюківки" фільм



6 клас 
зарубіжна література

1. Сент Екзюпері "Маленький принц" повна версія

2.Сент Екзюпері "Маленький принц" мультфільм




7 клас
українська література


1. Марина Павленко "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських" повна версія
https://www.rulit.me/books/rusalonka-iz-7-v-abo-proklyattya-rodu-kulakivskih-read-303371-1.html


2. Марина Павленко "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських" аудіокнига                І частина



3. Марина Павленко "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських" аудіокнига                ІІ частина


7 клас
зарубіжна література

1Герберт Джорд Уеллс "Чарівна крамниця" аудіокнига 



2. Діана Вінн Джонс "Мандрівний Замок Хаула" повна версія
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=636

3. Діана Вінн Джонс "Мандрівний Замок Хаула" аудіокнига




8 клас
українська література

1. Михайло Коцюбинський "Дорогою ціною" повна версія
https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=1063

2. Михайло Коцюбинський "Дорогою ціною" фільм



3. Юрій Винничук "Місце для дракона" повна версія
https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=10482


8 клас
зарубіжна література


1. Мольєр "Міщании-шляхтич" читати повністю



9 клас
українська література


1. М.В. Гоголь "Тарас Бульба" повна версія


2.М.В. Гоголь "Тарас Бульба" аудіокнига 




3. Тарас Шевченко "Катерина" екранізація поеми





9 клас
зарубіжна література

1.  Генріх Ібсен "Ляльковий дім" повна версія
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=85

2. Джорж Бернард Шоу "Пігмаліон" повна версія 
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=320


11 клас
українська  література


1. Ліна Костенко "Маруся Чурай" повна версія

2. Ліна Костенко "Маруся Чурай"  аудіокнига 





11 клас
зарубіжна література

1. Ернест Міллер Гемінгвей "Старий і море повна версія"



21.03.2020
21 березня  - Всесвітній день поезії


Поезія, як зазначено в ухвалі ЮНЕСКО, може стати відповіддю на найгостріші та найглибші духовні запити сучасної людини, але для цього необхідно привернути до неї якнайширшу громадську увагу. Крім того, Всесвітній день поезії повинен дати можливість ширше заявити про себе малим видавництвам, чиїми зусиллями, в основному, доходить до читачів творчість сучасних поетівлітературним клубам, які відроджують споконвічну традицію живого звучання поетичного слова. Цей день, вважає ЮНЕСКО, повинен сприяти створенню в засобах масової інформації позитивного образу поезії як справжнього сучасного мистецтва, відкритого людям.
Генеральний директор ЮНЕСКО Коїтіро Мацуура, звертаючись у березні 2003 року до міжнародної громадськості з нагоди Всесвітнього дня поезії, зазначив:
«Поезія — це найважливіше культурне явище, всеосяжна мова, що передає внутрішнє прагнення людини жити разом з іншими і тим самим необхідна для зближення народів. Будучи відображенням і дзеркалом суспільства, поезія — головний засіб самостверждення і дієвий важіль творчості, прогресу та всезагального розвитку.
Отже, поезія допомагає нам жити разом. Вона необхідна для встановлення діалогу між культурами та для гармонійної взаємодії між різними суспільствами. Заохочення поетичної творчості, її поширення та перекладу — це ще один із чинників сприяння культурному різноманіттю, життєво важливе джерело натхнення, відроджуване живою єдністю поета в багатогранних проявах його творчості».
Генеральний директор ЮНЕСКО закликав усі держави-члени, громадські організації та асоціації у Всесвітній день поезії віддати належне поезії та задуматися про ту фундаментальну роль, яку вона грає в діалозі між культурами — в діалозі, який є гарантом миру.
Поезія у серці кожного




Як поводити себе у бібліотеці?








  • 435 років від дня публікації «Галатеї» Мігеля  Сервантеса (1585)
  • 425 років з часу публікації всесвітньовідомої трагедії Вільяма Шекспіра «Ромео та Джульетта» (1595)
  • 253 років з дати публікації книги «Пригоди барона Мюнхаузена» Еріха  Распе  (1785)
  • 200 років від дня публікації «Айвенго» Вальтера  Скотта (1820) Шевченка «Кобзар» (1840)
  • 200 років тому була опублікована відома поема «Руслан та Людмила», яку написав Олександр Пушкін (1820)
  • 185 років тому було опубліковано ще один твір Олександра Пушкіна повість «Єгипетські ночі» (1835)
  • 185 років від дня публікації книги Миколи  Васильовича Гоголя «Тарас Бульба» (1835)
  • 180 років від дня публікації збірки поезії Тараса Григоровича "Кобзар" (1840)Українська література
  • 185 років від дня публікації книги Миколи  Васильовича Гоголя «Тарас Бульба» (1835)
  • 180 років від дня публікації збірки поезії Тараса Григоровича  Шевченка «Кобзар» (1840)
  • 175 років від дня публікації «Заповіту», «І мертвим, і живим...», «Кавказ», «Наймичка», «Єретик» Т. Г. Шевченка (1845)
  • 175 років від дня публікації роману Пантелеймона  Куліша «Чорна рада» (1845)
  • 145 років від дня публікації книги Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (1875)
  • 145 років від дня публікації книги Івана  Нечуя-Левицького «Маруся Богуславка» (1875)
  • 130 років від дня публікації оповідання  Бориса Грінченка «Олеся» (1890)
  • 85 років від дня публікації книги  Юрія  Яновського «Вершники» (1935)
  • 40 років роману від дня публікації книги  Павла Загребельного «Роксолана» (1980)Іноземна література
  • 435 років від дня публікації «Галатеї» Мігеля  Сервантеса (1585)
  • 425 років з часу публікації всесвітньовідомої трагедії Вільяма Шекспіра «Ромео та Джульетта» (1595)
  • 235 років з дати публікації книги «Пригоди барона Мюнхаузена» Еріха  Распе  (1785)
  • 200 років від дня публікації «Айвенго» Вальтера  Скотта (1820)
  • 175 років від дня публікації романів Олександра  Дюма «Через 20 років» та «Королева Марго» (1845)1 років тому вперше було опубліковано роман «Життя  Девіда  Копперфільда, розказане ним 70самим», написаний Чарльзом Діккенсом (1850)
  • 170 років від дня публікації роману Олександра  Дюма «Віконт де Бражелон» (1850)
  • 155 років тому вперше було опубліковано роман «Вершник без голови», який булонаписано Томасом Рідом (1835)
  • 150 років тому Жюль Верн опублікував один з найвідоміших творів сучасності – роман «20000 льє під водою» (1830)
  • 130 років тому було опубліковано відомий твір «Портрет Доріана Грея», написаний Оскаром Уайльдом (1810)
  • 120-річчя відзначає відома казка «Чарівник країни Оз», написана американським письменником Лайменем  Френком  Баумом  (1900)
  • 120 років томку  був виданий роман «Хрестоносці» (в деяких виданнях «Мечоносці»), написаний Генриком Сенкевичем — відомим польським письменником (1900)
  • 120 років тому написано роман французького письменника Октава Мірбо «Щоденник покоївки» (1900
  • )115 років тому вийшов роман відомого французького письменника Жюля Верна «Маяк на краю світу» (1905)
  • 100 років від дня публікації книги Хью Лофтинга  «Пригоди доктора Дуліттла» (1920)
  • 80 років від дня публікації книги Ернеста  Хемінгуея «По кому подзвін» (1940)
  • 70 років  відзначає твір «Лев, чаклунка і платтяна шафа», написаний Клайвом  Стейплзом  Льюїсом (1950)






03.03.2020 р. у шкільній бібліотеці пройшов конкурс читців

«Слово Тарасове струнами б’ється » 
приурочений до Дня народження Т.Г. Шевченка.

Твори великого Кобзаря читали учні 1-4 класів.
На конкурсі прозвучали різноманітні твори Т.Г. Шевченка:
"Реве та стогне Дніпр широкий", "Заповіт", "Зоре моя вечірняя",
"Думка" та багато інших.
Найкращими читцями стали:

Єльніков В’ячеслав – 4-А клас

Бутузов Єгор – 2-Б клас

Макідон Мирослава – 1-Б клас

Свинаренко Вєра – 2-А клас

Куликова Дар’я – 3-Б клас






Комментариев нет:

Отправить комментарий